See elo on Wiktionary
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "Latn"
},
"expansion": "Latn",
"name": "mul-symbol/script"
},
{
"args": {
"1": "mul",
"10": "",
"2": "symbol",
"3": "",
"4": "",
"5": "or",
"6": "",
"7": "or",
"8": "",
"9": "or",
"cat2": "",
"f1lang": "en",
"f1nolink": "",
"f2lang": "en",
"f2nolink": "",
"f3lang": "en",
"f3nolink": "",
"f4lang": "en",
"f4nolink": "",
"head": "",
"head2": "",
"head3": "",
"head4": "",
"image": "",
"nolinkhead": "",
"sc": "Latn",
"sort": ""
},
"expansion": "elo",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "elo",
"name": "mul-symbol"
}
],
"lang": "Translingual",
"lang_code": "mul",
"pos": "symbol",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "ISO 639-3",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 18 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Translingual entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Translingual terms with redundant script codes",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"ISO 639-3 language code for El Molo."
],
"id": "en-elo-mul-symbol-wNuPh79O",
"links": [
[
"language code",
"language code"
]
],
"qualifier": "international standards",
"raw_glosses": [
"(international standards) ISO 639-3 language code for El Molo."
],
"related": [
{
"word": "Wiktionary’s coverage of El Molo terms"
}
]
}
],
"word": "elo"
}
{
"forms": [
{
"form": "elos",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "elo (plural elos)",
"name": "en-noun"
}
],
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "English entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 18 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "en",
"name": "Chess",
"orig": "en:Chess",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "en",
"name": "Games",
"orig": "en:Games",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "elo boost"
}
],
"glosses": [
"Synonym of Elo rating."
],
"id": "en-elo-en-noun-iu9gkYxf",
"links": [
[
"chess",
"chess"
],
[
"games",
"game#Noun"
],
[
"Elo rating",
"Elo rating#English"
]
],
"qualifier": "other games",
"raw_glosses": [
"(chess, other games) Synonym of Elo rating."
],
"synonyms": [
{
"tags": [
"synonym",
"synonym-of"
],
"word": "Elo rating"
}
],
"topics": [
"board-games",
"chess",
"games"
]
}
],
"word": "elo"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "eo",
"2": "en",
"3": "ale"
},
"expansion": "English ale",
"name": "bor"
},
{
"args": {
"1": "de",
"2": "Ale"
},
"expansion": "German Ale",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "yi",
"2": "עיל"
},
"expansion": "Yiddish עיל (eyl)",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "ru",
"2": "эль"
},
"expansion": "Russian эль (elʹ)",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "fr",
"2": "ale"
},
"expansion": "French ale",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From English ale. Compare German Ale, Yiddish עיל (eyl), Russian эль (elʹ), French ale.",
"forms": [
{
"form": "elon",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloj",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "elojn",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "elo (accusative singular elon, plural eloj, accusative plural elojn)",
"name": "eo-head"
}
],
"hyphenation": [
"e‧lo"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"e‧lo"
]
}
],
"lang": "Esperanto",
"lang_code": "eo",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Esperanto entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 18 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "eo",
"name": "Alcoholic beverages",
"orig": "eo:Alcoholic beverages",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"ale"
],
"hypernyms": [
{
"topics": [
"beer",
"beverages",
"food",
"lifestyle"
],
"word": "biero"
}
],
"id": "en-elo-eo-noun-XIW7NvOG",
"links": [
[
"ale",
"ale"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈelo/"
},
{
"rhymes": "-elo"
}
],
"word": "elo"
}
{
"derived": [
{
"_dis1": "0 0 0",
"tags": [
"adjective"
],
"word": "eloisa"
},
{
"_dis1": "0 0 0",
"tags": [
"adjective"
],
"word": "elollinen"
},
{
"_dis1": "0 0 0",
"tags": [
"adjective"
],
"word": "eloton"
},
{
"_dis1": "0 0 0",
"tags": [
"proper-noun"
],
"word": "Elo"
},
{
"_dis1": "0 0 0",
"tags": [
"proper-noun"
],
"word": "Elonen"
},
{
"_dis1": "0 0 0",
"tags": [
"verb"
],
"word": "elostella"
},
{
"_dis1": "0 0 0",
"tags": [
"verb"
],
"word": "elostua"
}
],
"etymology_number": 1,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "life"
},
"expansion": "",
"name": "etymid"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*elo"
},
"expansion": "Proto-Finnic *elo",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "et",
"2": "elu"
},
"expansion": "Estonian elu",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "krl",
"2": "elo"
},
"expansion": "Karelian elo",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "liv",
"2": "jel"
},
"expansion": "Livonian jel",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "vep",
"2": "elo"
},
"expansion": "Veps elo",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "vot",
"2": "elo"
},
"expansion": "Votic elo",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "elää",
"3": "o",
"t1": "to live"
},
"expansion": "elää (“to live”) + -o",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *elo (compare Estonian elu, Karelian elo, Livonian jel, Veps elo, Votic elo), equivalent to elää (“to live”) + -o.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "elo",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elo",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elon",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "elolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "elolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "elona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eloiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "elotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eloni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "elooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "elollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "elolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "elonani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "elokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eloikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "elottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "elosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "elollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "elollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "elonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eloiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "elottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "elomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "elollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "elollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "elonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eloiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "elottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "elonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elonne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "elollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "elollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "elonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eloiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "elottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "elonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "elossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "elostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "elollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "elollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "elolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "elollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "elonaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "elonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "elokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eloksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eloikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eloiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "elottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "elottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "elo",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "elo",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "el",
"2": "",
"3": "",
"4": "o",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "15 38 47",
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -o",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "22 22 23 11 21",
"kind": "other",
"name": "Finnish valo-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"life, living"
],
"id": "en-elo-fi-noun-Ag~ydy4P",
"links": [
[
"life",
"life"
],
[
"living",
"living"
]
],
"raw_glosses": [
"(chiefly poetic) life, living"
],
"synonyms": [
{
"word": "elämä"
}
],
"tags": [
"poetic"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "15 38 47",
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -o",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "22 22 23 11 21",
"kind": "other",
"name": "Finnish valo-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"life, liveliness, vitality"
],
"id": "en-elo-fi-noun-wzxQC97k",
"links": [
[
"life",
"life"
],
[
"liveliness",
"liveliness"
],
[
"vitality",
"vitality"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "eloisuus"
}
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "15 38 47",
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -o",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "22 22 23 11 21",
"kind": "other",
"name": "Finnish valo-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"derived": [
{
"_dis1": "0 22 78",
"sense": "compounds",
"word": "elohiiri"
},
{
"_dis1": "0 22 78",
"sense": "compounds",
"word": "elohopea"
},
{
"_dis1": "0 22 78",
"sense": "compounds",
"word": "elojuhla"
},
{
"_dis1": "0 22 78",
"sense": "compounds",
"word": "Elokapina"
},
{
"_dis1": "0 22 78",
"sense": "compounds",
"word": "elokaura"
},
{
"_dis1": "0 22 78",
"sense": "compounds",
"word": "elokehä"
},
{
"_dis1": "0 22 78",
"sense": "compounds",
"word": "elokirva"
},
{
"_dis1": "0 22 78",
"sense": "compounds",
"word": "elokuu"
},
{
"_dis1": "0 22 78",
"sense": "compounds",
"word": "elokuva"
},
{
"_dis1": "0 22 78",
"sense": "compounds",
"word": "Elomaa"
},
{
"_dis1": "0 22 78",
"sense": "compounds",
"word": "Elomäki"
},
{
"_dis1": "0 22 78",
"sense": "compounds",
"word": "elonhenki"
},
{
"_dis1": "0 22 78",
"sense": "compounds",
"word": "elonkehä"
},
{
"_dis1": "0 22 78",
"sense": "compounds",
"word": "elonkipinä"
},
{
"_dis1": "0 22 78",
"sense": "compounds",
"word": "elonkirjo"
},
{
"_dis1": "0 22 78",
"sense": "compounds",
"word": "elonkorjaaja"
},
{
"_dis1": "0 22 78",
"sense": "compounds",
"word": "elonkorjuu"
},
{
"_dis1": "0 22 78",
"sense": "compounds",
"word": "elonleikkaaja"
},
{
"_dis1": "0 22 78",
"sense": "compounds",
"word": "elonleikkuukone"
},
{
"_dis1": "0 22 78",
"sense": "compounds",
"word": "elonmerkki"
},
{
"_dis1": "0 22 78",
"sense": "compounds",
"word": "elonpäivä"
},
{
"_dis1": "0 22 78",
"sense": "compounds",
"word": "elonretki"
},
{
"_dis1": "0 22 78",
"sense": "compounds",
"word": "elontaival"
},
{
"_dis1": "0 22 78",
"sense": "compounds",
"word": "eloonjääminen"
},
{
"_dis1": "0 22 78",
"sense": "compounds",
"word": "eloonjäänyt"
},
{
"_dis1": "0 22 78",
"sense": "compounds",
"word": "elopaino"
},
{
"_dis1": "0 22 78",
"sense": "compounds",
"word": "elopelto"
},
{
"_dis1": "0 22 78",
"sense": "compounds",
"word": "eloperäinen"
},
{
"_dis1": "0 22 78",
"sense": "compounds",
"word": "Eloranta"
},
{
"_dis1": "0 22 78",
"sense": "compounds",
"word": "elosalama"
},
{
"_dis1": "0 22 78",
"sense": "compounds",
"word": "elotuli"
},
{
"_dis1": "0 22 78",
"sense": "compounds",
"word": "Elovaara"
},
{
"_dis1": "0 22 78",
"sense": "compounds",
"word": "elovalkea"
},
{
"_dis1": "0 22 78",
"sense": "compounds",
"word": "elovehnä"
},
{
"_dis1": "0 22 78",
"sense": "compounds",
"word": "elovirna"
},
{
"_dis1": "0 22 78",
"sense": "compounds",
"word": "Elovirta"
},
{
"_dis1": "0 22 78",
"sense": "compounds",
"word": "eloyhteisö"
},
{
"_dis1": "0 22 78",
"sense": "compounds",
"word": "hiljaiselo"
},
{
"_dis1": "0 22 78",
"sense": "compounds",
"word": "ihmiselo"
},
{
"_dis1": "0 22 78",
"sense": "compounds",
"word": "kellujaelosto"
},
{
"_dis1": "0 22 78",
"sense": "compounds",
"word": "rinnakkainelo"
},
{
"_dis1": "0 22 78",
"sense": "compounds",
"word": "rinnakkaiselo"
},
{
"_dis1": "0 22 78",
"sense": "compounds",
"word": "yhteiselo"
}
],
"glosses": [
"ripe grain, crop"
],
"id": "en-elo-fi-noun-1gppSSRH",
"links": [
[
"ripe",
"ripe"
],
[
"grain",
"grain"
],
[
"crop",
"crop"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈelo/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞lo̞]"
},
{
"rhymes": "-elo"
}
],
"word": "elo"
}
{
"etymology_number": 2,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "month"
},
"expansion": "",
"name": "etymid"
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "elo",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "elo",
"name": "fi-noun"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"extra": "August",
"word": "elokuu"
}
],
"categories": [
{
"_dis": "22 22 23 11 21",
"kind": "other",
"name": "Finnish valo-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"abbreviation of elokuu (“August”)"
],
"id": "en-elo-fi-noun-sKbKMJ6O",
"links": [
[
"elokuu",
"elokuu#Finnish"
]
],
"tags": [
"abbreviation",
"alt-of"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈelo/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞lo̞]"
},
{
"rhymes": "-elo"
}
],
"word": "elo"
}
{
"etymology_number": 3,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "herd"
},
"expansion": "",
"name": "etymid"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "smi"
},
"expansion": "Sami",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From a Sami language.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "elo",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elo",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elon",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "elolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "elolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "elona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eloiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "elotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eloni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "elooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "elollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "elolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "elonani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "elokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eloikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "elottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "elosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "elollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "elollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "elonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eloiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "elottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "elomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "elollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "elollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "elonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eloiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "elottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "elonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elonne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "elollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "elollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "elonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eloiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "elottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "elonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "elossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "elostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "elollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "elollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "elolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "elollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "elonaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "elonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "elokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eloksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eloikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eloiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "elottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "elottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "elo",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "elo",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "el",
"2": "",
"3": "",
"4": "o",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "4 5 18 28 45",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "22 22 23 11 21",
"kind": "other",
"name": "Finnish valo-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"derived": [
{
"sense": "compounds",
"word": "poroelo"
}
],
"glosses": [
"a large herd of reindeer, often thousands of reindeer"
],
"id": "en-elo-fi-noun-jgeqvrF9",
"links": [
[
"large",
"large"
],
[
"herd",
"herd"
],
[
"reindeer",
"reindeer"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈelo/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞lo̞]"
},
{
"rhymes": "-elo"
}
],
"word": "elo"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "gl",
"2": "roa-opt",
"3": "*ãelo"
},
"expansion": "Old Galician-Portuguese *ãelo",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "gl",
"2": "la",
"3": "anellus"
},
"expansion": "Latin anellus",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Old Galician-Portuguese *ãelo, from Latin anellus. Doublet of anel, a borrowing from Occitan.",
"forms": [
{
"form": "elos",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "m"
},
"expansion": "elo m (plural elos)",
"name": "gl-noun"
}
],
"lang": "Galician",
"lang_code": "gl",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Galician entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 18 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"chain link"
],
"id": "en-elo-gl-noun-jyrw2GvE",
"links": [
[
"chain",
"chain"
],
[
"link",
"link"
]
],
"tags": [
"masculine"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɛlo̝/"
}
],
"word": "elo"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "id",
"2": "nan-hbl",
"3": "汝",
"tr": "lú"
},
"expansion": "Hokkien 汝 (lú)",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From Hokkien 汝 (lú).",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "id",
"2": "pronoun"
},
"expansion": "elo",
"name": "head"
}
],
"lang": "Indonesian",
"lang_code": "id",
"pos": "pron",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Indonesian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Indonesian pronouns",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Jakarta Indonesian",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 18 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"Second-person singular pronoun: you, your, yours"
],
"id": "en-elo-id-pron-nE6BCz0P",
"links": [
[
"you",
"you"
],
[
"your",
"your"
],
[
"yours",
"yours"
]
],
"raw_glosses": [
"(Jakarta, slang) Second-person singular pronoun: you, your, yours"
],
"synonyms": [
{
"raw_tags": [
"used by Muslim community"
],
"tags": [
"informal",
"mainly"
],
"word": "anta"
},
{
"raw_tags": [
"used by Muslim community"
],
"tags": [
"informal",
"mainly"
],
"word": "antum"
},
{
"english": "East Java",
"tags": [
"slang"
],
"translation": "East Java",
"word": "coen"
},
{
"raw_tags": [
"used by Betawi ethnic group"
],
"tags": [
"informal",
"mainly"
],
"word": "ente"
},
{
"tags": [
"intimate"
],
"word": "kamu"
},
{
"word": "ko"
},
{
"english": "Java",
"tags": [
"informal"
],
"translation": "Java",
"word": "kowe"
},
{
"word": "kon"
},
{
"english": "East Java",
"tags": [
"colloquial"
],
"translation": "East Java",
"word": "koen"
},
{
"word": "lu"
},
{
"word": "lo"
},
{
"word": "loe"
},
{
"raw_tags": [
"used by Betawi ethnic group"
],
"tags": [
"informal",
"mainly"
],
"word": "elu"
},
{
"word": "mika"
},
{
"english": "Eastern Sumatra",
"tags": [
"informal"
],
"translation": "Eastern Sumatra",
"word": "mike"
}
],
"tags": [
"Jakarta",
"slang"
]
}
],
"word": "elo"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*elo"
},
"expansion": "Proto-Finnic *elo",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "ellää",
"3": "-o",
"id2": "deverbal",
"t1": "to live"
},
"expansion": "ellää (“to live”) + -o",
"name": "suffix"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "elo"
},
"expansion": "Finnish elo",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "et",
"2": "elu"
},
"expansion": "Estonian elu",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *elo, equivalent to ellää (“to live”) + -o. Cognates include Finnish elo and Estonian elu.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "izh-decl/koivu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "4/koivu",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "elo",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elloin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elloa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elloo",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "elloi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloihe",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "elos",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elois",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive"
]
},
{
"form": "elolois",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive"
]
},
{
"form": "elost",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloist",
"source": "declension",
"tags": [
"elative"
]
},
{
"form": "eloloist",
"source": "declension",
"tags": [
"elative"
]
},
{
"form": "elolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative"
]
},
{
"form": "eloloille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative"
]
},
{
"form": "elol",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloil",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive"
]
},
{
"form": "eloloil",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive"
]
},
{
"form": "elolt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloilt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative"
]
},
{
"form": "eloloilt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative"
]
},
{
"form": "eloks",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eloiks",
"source": "declension",
"tags": [
"translative"
]
},
{
"form": "eloloiks",
"source": "declension",
"tags": [
"translative"
]
},
{
"form": "elonna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "elloon",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloinna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "eloloinna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "elloin",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "eloloin",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "elont",
"source": "declension",
"tags": [
"exessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloint",
"source": "declension",
"tags": [
"exessive"
]
},
{
"form": "eloloint",
"source": "declension",
"tags": [
"exessive"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "noun"
},
"expansion": "elo",
"name": "head"
}
],
"hyphenation": [
"e‧lo"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"e‧lo"
]
}
],
"lang": "Ingrian",
"lang_code": "izh",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Ingrian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Ingrian terms suffixed with -o (deverbal)",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 18 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "izh",
"name": "Biology",
"orig": "izh:Biology",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "elohiiri"
},
{
"word": "elohoone"
},
{
"word": "elokas"
},
{
"word": "elopaikka"
},
{
"word": "elosooni"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
36,
41
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
35,
39
]
],
"english": "Because they want\nto try out a new life.",
"ref": "1936, D. I. Efimov, Lukukirja: Inkeroisia alkușkouluja vart (ensimäine osa), Leningrad: Riikin Ucebno-pedagogiceskoi Izdateljstva, page 3:",
"text": "Senen peräst, jot höö tahtoot\nuutta elloa oppia.",
"translation": "Because they want\nto try out a new life.",
"type": "quotation"
}
],
"glosses": [
"life"
],
"id": "en-elo-izh-noun-Y71wZe8e",
"links": [
[
"life",
"life"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "elämä"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈelo/",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "[ˈe̞ɫo̞ˑ]",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "/ˈelo/",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"ipa": "[ˈe̞ɫo̞ˑ]",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"ipa": "/ˈelo/",
"tags": [
"Hevaha"
]
},
{
"ipa": "[ˈe̞ɫo̞ˑ]",
"tags": [
"Hevaha"
]
},
{
"rhymes": "-elo"
}
],
"word": "elo"
}
{
"derived": [
{
"_dis1": "0 0 0",
"word": "elokuu"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "krl",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*elo"
},
"expansion": "Proto-Finnic *elo",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "elo"
},
"expansion": "Finnish elo",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "et",
"2": "elu"
},
"expansion": "Estonian elu",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *elo. Cognate with Finnish elo and Estonian elu.",
"forms": [
{
"form": "elon",
"tags": [
"genitive"
]
},
{
"form": "eluo",
"tags": [
"partitive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "krl-decl-V/tyttö",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/tyttö",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "elo",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative"
]
},
{
"form": "elon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive"
]
},
{
"form": "eluo",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive"
]
},
{
"form": "eloh",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloih",
"source": "declension",
"tags": [
"illative"
]
},
{
"form": "elošša",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive"
]
},
{
"form": "elošta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative"
]
},
{
"form": "elolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive"
]
},
{
"form": "elolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative"
]
},
{
"form": "elokši",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eloloiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"translative"
]
},
{
"form": "elona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloineh",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "elotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"prolative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "krl-decl-T/tyttö",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/tyttö no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "elo",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative"
]
},
{
"form": "elon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive"
]
},
{
"form": "eluo",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloida",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive"
]
},
{
"form": "eloh",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloih",
"source": "declension",
"tags": [
"illative"
]
},
{
"form": "elošša",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive"
]
},
{
"form": "elošta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative"
]
},
{
"form": "elolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive"
]
},
{
"form": "elolda",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloilda",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative"
]
},
{
"form": "elokši",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eloloiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"translative"
]
},
{
"form": "elona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "elonke",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloinke",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "elotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive"
]
},
{
"form": "eločči",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"prolative"
]
},
{
"form": "eloloičči",
"source": "declension",
"tags": [
"prolative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "krl-decl-poss",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eloni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"possessive"
]
},
{
"form": "eloš",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "eloh",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "krl",
"10": "",
"11": "",
"12": "",
"2": "nouns",
"3": "genitive",
"4": "elon",
"5": "",
"6": "",
"7": "partitive",
"8": "eluo",
"9": "",
"cat2": "",
"f1request": "1",
"f3request": "1",
"head": ""
},
"expansion": "elo (genitive elon, partitive eluo)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "elon",
"2": "eluo"
},
"expansion": "elo (genitive elon, partitive eluo)",
"name": "krl-noun"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"e",
"lo"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "l",
"2": "l"
},
"name": "krl-decl-V/tyttö"
},
{
"args": {
"1": "elo",
"10": "elona",
"11": "-",
"12": "elotta",
"13": "-",
"14": "elot",
"15": "elojen",
"16": "eloja",
"17": "eloloih",
"18": "eloloissa",
"19": "eloloista",
"2": "elon",
"20": "eloloilla",
"21": "eloloilta",
"22": "eloloiksi",
"23": "eloloina",
"24": "eloloineh",
"25": "eloloitta",
"26": "-",
"27": "eloloin",
"3": "eluo",
"4": "eloh",
"5": "elošša",
"6": "elošta",
"7": "elolla",
"8": "elolta",
"9": "elokši",
"d": "V",
"type": "type 1/<i class=\"Latn mention\" lang=\"krl\">tyttö</i>, no gradation"
},
"name": "krl-decl-table"
},
{
"args": {
"1": "l",
"2": "l"
},
"name": "krl-decl-T/tyttö"
},
{
"args": {
"1": "elo",
"10": "elona",
"11": "elonke",
"12": "elotta",
"13": "eločči",
"14": "elot",
"15": "eloloin",
"16": "eloloida",
"17": "eloloih",
"18": "eloloissa",
"19": "eloloista",
"2": "elon",
"20": "eloloilla",
"21": "eloloilda",
"22": "eloloiksi",
"23": "eloloina",
"24": "eloloinke",
"25": "eloloitta",
"26": "eloloičči",
"27": "eloloin",
"3": "eluo",
"4": "eloh",
"5": "elošša",
"6": "elošta",
"7": "elolla",
"8": "elolda",
"9": "elokši",
"d": "T",
"type": "type 1/<i class=\"Latn mention\" lang=\"krl\">tyttö</i> no gradation"
},
"name": "krl-decl-table"
},
{
"args": {},
"name": "krl-decl-poss"
}
],
"lang": "Karelian",
"lang_code": "krl",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"goods, property"
],
"id": "en-elo-krl-noun-4MY4sFFt",
"links": [
[
"goods",
"goods"
],
[
"property",
"property"
]
]
},
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "North Karelian",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"life"
],
"id": "en-elo-krl-noun-Y71wZe8e",
"links": [
[
"life",
"life"
]
],
"qualifier": "North Karelian",
"raw_glosses": [
"(North Karelian) life"
]
},
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "North Karelian",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "15 15 70",
"kind": "other",
"name": "Karelian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"crops"
],
"id": "en-elo-krl-noun-9ceSLrR~",
"links": [
[
"crops",
"crops"
]
],
"qualifier": "North Karelian",
"raw_glosses": [
"(North Karelian) crops"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈelo/"
}
],
"word": "elo"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "olo",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*elo"
},
"expansion": "Proto-Finnic *elo",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "olo",
"2": "eliä",
"3": "o",
"t1": "to live"
},
"expansion": "eliä (“to live”) + -o",
"name": "suffix"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "elo"
},
"expansion": "Finnish elo",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "et",
"2": "elu"
},
"expansion": "Estonian elu",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *elo, equivalent to eliä (“to live”) + -o. Cognate with Finnish elo and Estonian elu.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "olo-decl/ruado",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "elo",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative"
]
},
{
"form": "elon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive"
]
},
{
"form": "eluo",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive"
]
},
{
"form": "eloh",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloih",
"source": "declension",
"tags": [
"illative"
]
},
{
"form": "elos",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elolois",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive"
]
},
{
"form": "elospäi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloispäi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative"
]
},
{
"form": "elole",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloile",
"source": "declension",
"tags": [
"allative"
]
},
{
"form": "elol",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloil",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive"
]
},
{
"form": "elolpäi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloilpäi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative"
]
},
{
"form": "elokse",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eloloikse",
"source": "declension",
"tags": [
"translative"
]
},
{
"form": "elonnu",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloinnu",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "elottah",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloittah",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive"
]
},
{
"form": "elonke",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloinke",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "eloloin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive"
]
},
{
"form": "eloči",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"prolative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "olo",
"2": "noun"
},
"expansion": "elo",
"name": "head"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"e",
"lo"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "elo",
"10": "elokse",
"11": "elonnu",
"12": "elottah",
"13": "elonke",
"14": "eloči",
"15": "elot",
"16": "eloloin",
"17": "eloloi",
"18": "eloloih",
"19": "elolois",
"2": "elon",
"20": "eloloispäi",
"21": "eloloile",
"22": "eloloil",
"23": "eloloilpäi",
"24": "eloloikse",
"25": "eloloinnu",
"26": "eloloittah",
"27": "eloloinke",
"28": "eloloin",
"3": "eluo",
"4": "eloh",
"5": "elos",
"6": "elospäi",
"7": "elole",
"8": "elol",
"9": "elolpäi",
"type": "Type 8/<i class=\"Latn mention\" lang=\"olo\">ruado</i>, no gradation"
},
"name": "olo-decl"
}
],
"lang": "Livvi",
"lang_code": "olo",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Livvi entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Livvi terms suffixed with -o",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 18 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"life"
],
"id": "en-elo-olo-noun-Y71wZe8e",
"links": [
[
"life",
"life"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈelo/"
},
{
"rhymes": "-elo"
}
],
"word": "elo"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "lb",
"2": "gmh",
"3": "aldā",
"t": "right there"
},
"expansion": "Middle High German aldā (“right there”)",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "nl",
"2": "aldaar"
},
"expansion": "Dutch aldaar",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "de",
"2": "allda"
},
"expansion": "German allda",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Middle High German aldā (“right there”), from al + dā (Luxembourgish all + do). Compare Dutch aldaar, archaic German allda.",
"forms": [
{
"form": "lo",
"tags": [
"alternative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "lb",
"2": "adverb"
},
"expansion": "elo",
"name": "head"
}
],
"lang": "Luxembourgish",
"lang_code": "lb",
"pos": "adv",
"senses": [
{
"categories": [],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
9,
12
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
18,
21
]
],
"english": "I want to go home now.",
"text": "Ech wëll elo heemgoen.",
"translation": "I want to go home now.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"now"
],
"id": "en-elo-lb-adv-7V65o34t",
"links": [
[
"now",
"now"
]
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "6 6 7 5 6 1 1 3 0 27 9 1 20 1 3 3 1 1",
"kind": "other",
"name": "Pages with 18 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "7 7 7 3 5 0 0 2 0 30 11 0 21 0 1 1 0 1 0 1 0",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "0 100",
"kind": "other",
"name": "Luxembourgish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
4,
7
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
5,
15
]
],
"english": "This right here is a shovel.",
"text": "Dat elo ass eng Schëpp.",
"translation": "This right here is a shovel.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"right here; right there"
],
"id": "en-elo-lb-adv-MoRK8eeP",
"links": [
[
"right",
"right"
],
[
"here",
"here"
],
[
"there",
"there"
]
],
"raw_glosses": [
"(now only with demonstratives) right here; right there"
],
"raw_tags": [
"with demonstratives"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/eˈlo/"
},
{
"ipa": "[əˈloː]"
},
{
"audio": "Lb-elo.ogg",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/a/a4/Lb-elo.ogg/Lb-elo.ogg.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a4/Lb-elo.ogg"
}
],
"word": "elo"
}
{
"etymology_number": 1,
"forms": [
{
"form": "elozhì",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "nup",
"2": "noun",
"head": "elo"
},
"expansion": "elo",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "noun",
"2": "elo"
},
"expansion": "elo",
"name": "nup-pos"
},
{
"args": {
"1": "elo",
"2": "elozhì"
},
"expansion": "elo (plural elozhì)",
"name": "nup-noun"
}
],
"lang": "Nupe",
"lang_code": "nup",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "65 2 27 2 2 2",
"kind": "other",
"langcode": "nup",
"name": "Antelopes",
"orig": "nup:Antelopes",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "47 0 47 0 3 3",
"kind": "other",
"langcode": "nup",
"name": "Money",
"orig": "nup:Money",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"kob antelope (Kobus kob)"
],
"id": "en-elo-nup-noun-~xOSK5EQ",
"links": [
[
"kob",
"kob"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "elogi"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ē.lō/"
}
],
"word": "elo"
}
{
"etymology_number": 2,
"forms": [
{
"form": "èlo",
"tags": [
"canonical"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "nup",
"2": "noun",
"head": "èlo"
},
"expansion": "èlo",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "noun",
"2": "èlo"
},
"expansion": "èlo",
"name": "nup-pos"
},
{
"args": {
"1": "èlo"
},
"expansion": "èlo",
"name": "nup-noun"
}
],
"lang": "Nupe",
"lang_code": "nup",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"trunk (of an elephant)"
],
"id": "en-elo-nup-noun-spRynPOC",
"links": [
[
"trunk",
"trunk"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/è.lō/"
}
],
"word": "elo"
}
{
"etymology_number": 3,
"forms": [
{
"form": "elozhì",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "nup",
"2": "noun",
"head": "elo"
},
"expansion": "elo",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "noun",
"2": "elo"
},
"expansion": "elo",
"name": "nup-pos"
},
{
"args": {
"1": "elo",
"2": "elozhì"
},
"expansion": "elo (plural elozhì)",
"name": "nup-noun"
}
],
"lang": "Nupe",
"lang_code": "nup",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "23 1 45 2 14 15",
"kind": "other",
"name": "Nupe entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "20 3 55 3 8 10",
"kind": "other",
"langcode": "nup",
"name": "Animal body parts",
"orig": "nup:Animal body parts",
"parents": [
"Body parts",
"Anatomy"
],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "21 3 54 3 9 10",
"kind": "other",
"langcode": "nup",
"name": "Fruits",
"orig": "nup:Fruits",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "47 0 47 0 3 3",
"kind": "other",
"langcode": "nup",
"name": "Money",
"orig": "nup:Money",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"derived": [
{
"english": "locust bean tree",
"translation": "locust bean tree",
"word": "lon̄ci"
}
],
"glosses": [
"locust bean fruit (Parkia biglobosa)"
],
"id": "en-elo-nup-noun-R3A~yBbh",
"links": [
[
"locust bean",
"locust bean"
],
[
"Parkia biglobosa",
"Parkia biglobosa#Translingual"
]
],
"related": [
{
"english": "empty locust fruit pods",
"translation": "empty locust fruit pods",
"word": "lòǹgòrò"
},
{
"english": "fermented locust bean paste",
"translation": "fermented locust bean paste",
"word": "kúlà"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ē.lō/"
}
],
"word": "elo"
}
{
"etymology_number": 4,
"forms": [
{
"form": "èlò",
"tags": [
"canonical"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "nup",
"2": "noun",
"head": "èlò"
},
"expansion": "èlò",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "noun",
"2": "èlò"
},
"expansion": "èlò",
"name": "nup-pos"
},
{
"args": {
"1": "èlò"
},
"expansion": "èlò",
"name": "nup-noun"
}
],
"lang": "Nupe",
"lang_code": "nup",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"debt; credit"
],
"id": "en-elo-nup-noun-vIpoyJBt",
"links": [
[
"debt",
"debt"
],
[
"credit",
"credit"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "gbàtà"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/è.lò/"
}
],
"word": "elo"
}
{
"etymology_number": 5,
"forms": [
{
"form": "èló",
"tags": [
"canonical"
]
},
{
"form": "èlózhì",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "nup",
"2": "noun",
"head": "èló"
},
"expansion": "èló",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "noun",
"2": "èló"
},
"expansion": "èló",
"name": "nup-pos"
},
{
"args": {
"1": "èló",
"2": "èlózhì"
},
"expansion": "èló (plural èlózhì)",
"name": "nup-noun"
}
],
"lang": "Nupe",
"lang_code": "nup",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"slate; tablet (for writing)"
],
"id": "en-elo-nup-noun-XR0wSgal",
"links": [
[
"slate",
"slate"
],
[
"tablet",
"tablet"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/è.ló/"
}
],
"word": "elo"
}
{
"etymology_number": 6,
"forms": [
{
"form": "èló",
"tags": [
"canonical"
]
},
{
"form": "èlózhì",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "nup",
"2": "noun",
"head": "èló"
},
"expansion": "èló",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "noun",
"2": "èló"
},
"expansion": "èló",
"name": "nup-pos"
},
{
"args": {
"1": "èló",
"2": "èlózhì"
},
"expansion": "èló (plural èlózhì)",
"name": "nup-noun"
}
],
"lang": "Nupe",
"lang_code": "nup",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "2 2 5 2 5 85",
"kind": "other",
"langcode": "nup",
"name": "Clothing",
"orig": "nup:Clothing",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"gore; gusset (in clothing)"
],
"id": "en-elo-nup-noun-wvHd2pCT",
"links": [
[
"gore",
"gore"
],
[
"gusset",
"gusset"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/è.ló/"
}
],
"word": "elo"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "pl",
"2": "en",
"3": "hello"
},
"expansion": "Borrowed from English hello",
"name": "bor+"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from English hello. It is said to have been either coined or popularised by a Polish hip-hop group Molesta Ewenement in the mid-late 1990s.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "pl",
"2": "interjection"
},
"expansion": "elo",
"name": "head"
}
],
"hyphenation": [
"e‧lo"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"e‧lo"
]
}
],
"lang": "Polish",
"lang_code": "pl",
"pos": "intj",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 18 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Polish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Polish greetings",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"hi"
],
"id": "en-elo-pl-intj-j0NDRmSP",
"links": [
[
"hi",
"hi"
]
],
"raw_glosses": [
"(slang) hi"
],
"synonyms": [
{
"word": "cześć"
},
{
"word": "hej"
},
{
"word": "siema"
}
],
"tags": [
"slang"
],
"wikipedia": [
"Polskie Radio",
"pl:Molesta Ewenement"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɛ.lɔ/"
},
{
"rhymes": "-ɛlɔ"
},
{
"homophone": "Elo"
}
],
"word": "elo"
}
{
"etymology_number": 1,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "pt",
"2": "roa-opt",
"3": "",
"4": "*ãelo"
},
"expansion": "Old Galician-Portuguese *ãelo",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "pt",
"2": "la",
"3": "ānellus"
},
"expansion": "Latin ānellus",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "pt",
"2": "ine-pro",
"3": "*h₁eh₂no-",
"4": "",
"5": "ring"
},
"expansion": "Proto-Indo-European *h₁eh₂no- (“ring”)",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "doublet"
},
"expansion": "doublet",
"name": "glossary"
},
{
"args": {
"1": "pt",
"2": "anel",
"notext": "1"
},
"expansion": "anel",
"name": "doublet"
}
],
"etymology_text": "From Old Galician-Portuguese *ãelo, from Latin ānellus, diminutive of anus, from Proto-Indo-European *h₁eh₂no- (“ring”). See also the doublet anel, borrowed from Occitan.",
"forms": [
{
"form": "elos",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "m"
},
"expansion": "elo m (plural elos)",
"name": "pt-noun"
}
],
"lang": "Portuguese",
"lang_code": "pt",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
10,
13
],
[
37,
40
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
13,
17
]
],
"english": "To love is a link\n between the blue /\nand the yellow",
"ref": "(Can we date this quote?), Paulo Leminski, (Please provide the book title or journal name):",
"text": "Amar é um elo\n entre o azul\n e o amarelo",
"translation": "To love is a link\n between the blue /\nand the yellow",
"type": "quotation"
}
],
"glosses": [
"link"
],
"id": "en-elo-pt-noun-sbG9tIDG",
"links": [
[
"link",
"link"
]
],
"tags": [
"masculine"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɛ.lu/"
}
],
"word": "elo"
}
{
"etymology_number": 2,
"forms": [
{
"form": "elos",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "êlu",
"tags": [
"alternative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"pl": "elos"
},
"expansion": "elo (plural elos)",
"name": "pt-pron"
}
],
"lang": "Portuguese",
"lang_code": "pt",
"pos": "pron",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Portuguese neologisms",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "27 73",
"kind": "other",
"name": "Portuguese entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "12 88",
"kind": "other",
"name": "Portuguese pronouns",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
69,
72
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
60,
63
]
],
"english": "[…] systems that use different pronouns, - mainly ile, ili, elo and elu. […]",
"ref": "2021 March 17, André Fischer, “Linguagem neutra [Neutral language]”, in Manual ampliado de linguagem inclusiva [Extended inclusive language manual], Matrix Editora:",
"text": "[…] sistemas que usam diferentes pronomes - principalmente ile, ili, elo e elu. […]",
"translation": "[…] systems that use different pronouns, - mainly ile, ili, elo and elu. […]",
"type": "quotation"
}
],
"glosses": [
"they, them (singular) (a gender-neutral or genderqueer singular third-person personal pronoun)"
],
"id": "en-elo-pt-pron-1bq6yjPP",
"links": [
[
"they",
"they"
],
[
"them",
"them"
],
[
"gender-neutral",
"gender-neutral#English"
],
[
"genderqueer",
"genderqueer#English"
]
],
"raw_glosses": [
"(gender-neutral, neologism, informal) they, them (singular) (a gender-neutral or genderqueer singular third-person personal pronoun)"
],
"tags": [
"gender-neutral",
"informal",
"neologism"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈe.lu/"
}
],
"word": "elo"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "vec",
"2": "la",
"3": "ille"
},
"expansion": "Latin ille",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "it",
"2": "egli"
},
"expansion": "Italian egli",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Latin ille or illum. Compare Italian egli.",
"forms": [
{
"form": "eło",
"tags": [
"alternative"
]
},
{
"form": "éło",
"tags": [
"alternative"
]
},
{
"form": "élo",
"tags": [
"alternative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "vec",
"2": "pronoun"
},
"expansion": "elo",
"name": "head"
}
],
"lang": "Venetan",
"lang_code": "vec",
"pos": "pron",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 18 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Venetan entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Venetan pronouns",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"he"
],
"id": "en-elo-vec-pron-Ny9-L9LQ",
"links": [
[
"he",
"he"
]
]
}
],
"word": "elo"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "vep",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*elo"
},
"expansion": "Proto-Finnic *elo",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *elo.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "vep-decl-ilo",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "elo",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elod",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elon",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "elod",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "elon",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloiden",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elod",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloid",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elon",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive-instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloin",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive-instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloks",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eloikš",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "elos",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloiš",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elospäi",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloišpäi",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "elho",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloho",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloihe",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "elol",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloil",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elolpäi",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloilpäi",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "elole",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloile",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "elota",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloita",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elonke",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloidenke",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "elodme",
"source": "inflection",
"tags": [
"prolative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloidme",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"prolative"
]
},
{
"form": "elonno",
"source": "inflection",
"tags": [
"approximative",
"approximative-i",
"singular"
]
},
{
"form": "eloidenno",
"source": "inflection",
"tags": [
"approximative",
"approximative-i",
"plural"
]
},
{
"form": "elonnoks",
"source": "inflection",
"tags": [
"approximative",
"approximative-ii",
"singular"
]
},
{
"form": "eloidennoks",
"source": "inflection",
"tags": [
"approximative",
"approximative-ii",
"plural"
]
},
{
"form": "elonnopäi",
"source": "inflection",
"tags": [
"egressive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloidennopäi",
"source": "inflection",
"tags": [
"egressive",
"plural"
]
},
{
"form": "elhosai",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular",
"terminative",
"terminative-i"
]
},
{
"form": "elohosai",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular",
"terminative",
"terminative-i"
]
},
{
"form": "eloihesai",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"terminative",
"terminative-i"
]
},
{
"form": "elolesai",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular",
"terminative",
"terminative-ii"
]
},
{
"form": "eloilesai",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"terminative",
"terminative-ii"
]
},
{
"form": "elossai",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular",
"terminative",
"terminative-iii"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"terminative",
"terminative-iii"
]
},
{
"form": "elhopäi",
"source": "inflection",
"tags": [
"additive",
"additive-i",
"singular"
]
},
{
"form": "elohopäi",
"source": "inflection",
"tags": [
"additive",
"additive-i",
"singular"
]
},
{
"form": "eloihepäi",
"source": "inflection",
"tags": [
"additive",
"additive-i",
"plural"
]
},
{
"form": "elolepäi",
"source": "inflection",
"tags": [
"additive",
"additive-ii",
"singular"
]
},
{
"form": "eloilepäi",
"source": "inflection",
"tags": [
"additive",
"additive-ii",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "vep",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"head": ""
},
"expansion": "elo",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "elo",
"name": "vep-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "elo"
},
"name": "vep-decl-ilo"
}
],
"lang": "Veps",
"lang_code": "vep",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 18 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Veps entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Veps ilo-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "eloku"
},
{
"word": "elonaigaine"
},
{
"word": "elonaigaks"
},
{
"word": "elonkirjutai"
},
{
"word": "elonnavedii"
},
{
"word": "elonnavedind"
},
{
"word": "elontaholine"
},
{
"word": "elonvero"
},
{
"word": "elorad"
},
{
"word": "elostarin"
},
{
"word": "elotada"
},
{
"word": "elotoimišt"
},
{
"word": "elovägi"
},
{
"word": "kodielo"
},
{
"word": "üksjaiželo"
}
],
"glosses": [
"life"
],
"id": "en-elo-vep-noun-Y71wZe8e",
"links": [
[
"life",
"life"
]
]
}
],
"word": "elo"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "vot",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*elo"
},
"expansion": "Proto-Finnic *elo",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "et",
"2": "elu"
},
"expansion": "Estonian elu",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "elo"
},
"expansion": "Finnish elo",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *elo. Compare Estonian elu, Finnish elo.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "vot-decl/võrkko",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "inflection",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "II/võrkko",
"source": "inflection",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "elo",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elod",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elo",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elojõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloi",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elloa",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloitõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloi",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ellosõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ello",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloisõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloz",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloiz",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive"
]
},
{
"form": "elossõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloissõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative"
]
},
{
"form": "elolõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloilõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative"
]
},
{
"form": "elollõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloillõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive"
]
},
{
"form": "eloltõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloiltõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative"
]
},
{
"form": "elossi",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eloissi",
"source": "inflection",
"tags": [
"translative"
]
},
{
"form": "^(*)) the accusative corresponds with either the genitive",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular"
]
},
{
"form": "nominative",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "^(**)) the terminative is formed by adding the suffix -ssaa to the short illative",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular"
]
},
{
"form": "the genitive.",
"source": "inflection"
},
{
"form": "^(***)) the comitative is formed by adding the suffix -ka to the genitive.",
"source": "inflection"
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "vot",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": ""
},
"expansion": "elo",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "elo",
"name": "vot-noun"
}
],
"hyphenation": [
"e‧lo"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"e‧lo"
]
}
],
"lang": "Votic",
"lang_code": "vot",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 18 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Votic entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Votic võrkko-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"life"
],
"id": "en-elo-vot-noun-Y71wZe8e",
"links": [
[
"life",
"life"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "eläme"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈelo/",
"note": "Luutsa, Liivtšülä"
},
{
"ipa": "[ˈeɫo]",
"note": "Luutsa, Liivtšülä"
},
{
"ipa": "/ˈelo/",
"note": "Jõgõperä"
},
{
"ipa": "[ˈeɫo]",
"note": "Jõgõperä"
},
{
"rhymes": "-elo"
}
],
"word": "elo"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "elo",
"name": "cy-verb form"
}
],
"lang": "Welsh",
"lang_code": "cy",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 18 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Welsh entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"form_of": [
{
"word": "mynd"
}
],
"glosses": [
"third-person singular present subjunctive of mynd"
],
"id": "en-elo-cy-verb-Kcuejl3d",
"links": [
[
"mynd",
"mynd#Welsh"
]
],
"raw_glosses": [
"(literary) third-person singular present subjunctive of mynd"
],
"synonyms": [
{
"word": "êl"
}
],
"tags": [
"form-of",
"literary",
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɛlɔ/",
"tags": [
"North-Wales"
]
},
{
"ipa": "/ˈeːlɔ/",
"tags": [
"South-Wales"
]
},
{
"ipa": "/ˈɛlɔ/",
"tags": [
"South-Wales"
]
}
],
"word": "elo"
}
{
"forms": [
{
"form": "êlo",
"tags": [
"canonical"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "xh",
"2": "pronoun",
"cat2": "demonstrative pronouns",
"head": "êlo"
},
"expansion": "êlo",
"name": "head"
}
],
"lang": "Xhosa",
"lang_code": "xh",
"pos": "pron",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 18 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Xhosa demonstrative pronouns",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Xhosa entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Xhosa pronouns",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"that; class 5 distal demonstrative."
],
"id": "en-elo-xh-pron-SdT0GTGD",
"links": [
[
"that",
"that"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[êːlo]"
}
],
"word": "elo"
}
{
"descendants": [
{
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"word": "elu"
},
{
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"word": "elo"
},
{
"lang": "Ingrian",
"lang_code": "izh",
"word": "elo"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "North Karelian",
"lang_code": "krl",
"word": "elo"
},
{
"lang": "South Karelian",
"lang_code": "krl",
"word": "elo"
}
],
"lang": "Karelian",
"lang_code": "krl"
},
{
"lang": "Livonian",
"lang_code": "liv",
"word": "je’l"
},
{
"lang": "Livvi",
"lang_code": "olo",
"word": "elo"
},
{
"lang": "Ludian",
"lang_code": "lud",
"word": "elo"
},
{
"lang": "Veps",
"lang_code": "vep",
"word": "elo"
},
{
"lang": "Võro",
"lang_code": "vro",
"word": "elo"
},
{
"lang": "Votic",
"lang_code": "vot",
"word": "elo"
},
{
"lang": "Proto-Samic",
"lang_code": "smi-pro",
"raw_tags": [
"borrowed",
"uncertain"
],
"word": "*ealō"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "urj-fin-pro",
"2": "*elädäk",
"3": "*-o",
"t1": "to live"
},
"expansion": "*elädäk (“to live”) + *-o",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "From *elädäk (“to live”) + *-o.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "urj-fin-decl",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "elo",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elot",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elon",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "elot",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "elon",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elodën",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloidën",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloda",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloida",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elossa",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "elohna",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloissa",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloihna",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elosta",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloista",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "elohën",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloihën",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "elolla",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloilla",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elolta",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloilta",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "elolën",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "elolëk",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloilën",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloilëk",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "elona",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloina",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloksi",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eloiksi",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "elon",
"source": "inflection",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloin",
"source": "inflection",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "elonëk",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloinëk",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "elotta",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloitta",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "elo"
},
"name": "urj-fin-decl"
}
],
"lang": "Proto-Finnic",
"lang_code": "urj-fin-pro",
"original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/elo",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"life"
],
"id": "en-elo-urj-fin-pro-noun-Y71wZe8e",
"links": [
[
"life",
"life"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "*elämä"
}
],
"tags": [
"reconstruction"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "17 66 17",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "9 81 9",
"kind": "other",
"name": "Proto-Finnic entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "3 93 3",
"kind": "other",
"name": "Proto-Finnic nominals by type/rounded",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 90 5",
"kind": "other",
"name": "Proto-Finnic terms suffixed with *-o",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"possessions, goods"
],
"id": "en-elo-urj-fin-pro-noun-SyVQS~Dh",
"links": [
[
"possession",
"possession"
],
[
"good",
"good"
]
],
"tags": [
"reconstruction"
]
},
{
"glosses": [
"house"
],
"id": "en-elo-urj-fin-pro-noun-1uIShmIa",
"links": [
[
"house",
"house"
]
],
"tags": [
"reconstruction"
]
}
],
"word": "elo"
}
{
"derived": [
{
"word": "elo boost"
}
],
"forms": [
{
"form": "elos",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "elo (plural elos)",
"name": "en-noun"
}
],
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"English countable nouns",
"English entries with incorrect language header",
"English lemmas",
"English nouns",
"Pages with 18 entries",
"Pages with entries",
"en:Chess",
"en:Games"
],
"glosses": [
"Synonym of Elo rating."
],
"links": [
[
"chess",
"chess"
],
[
"games",
"game#Noun"
],
[
"Elo rating",
"Elo rating#English"
]
],
"qualifier": "other games",
"raw_glosses": [
"(chess, other games) Synonym of Elo rating."
],
"synonyms": [
{
"tags": [
"synonym",
"synonym-of"
],
"word": "Elo rating"
}
],
"topics": [
"board-games",
"chess",
"games"
]
}
],
"word": "elo"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "eo",
"2": "en",
"3": "ale"
},
"expansion": "English ale",
"name": "bor"
},
{
"args": {
"1": "de",
"2": "Ale"
},
"expansion": "German Ale",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "yi",
"2": "עיל"
},
"expansion": "Yiddish עיל (eyl)",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "ru",
"2": "эль"
},
"expansion": "Russian эль (elʹ)",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "fr",
"2": "ale"
},
"expansion": "French ale",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From English ale. Compare German Ale, Yiddish עיל (eyl), Russian эль (elʹ), French ale.",
"forms": [
{
"form": "elon",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloj",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "elojn",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "elo (accusative singular elon, plural eloj, accusative plural elojn)",
"name": "eo-head"
}
],
"hypernyms": [
{
"topics": [
"beer",
"beverages",
"food",
"lifestyle"
],
"word": "biero"
}
],
"hyphenation": [
"e‧lo"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"e‧lo"
]
}
],
"lang": "Esperanto",
"lang_code": "eo",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Esperanto 2-syllable words",
"Esperanto entries with incorrect language header",
"Esperanto lemmas",
"Esperanto nouns",
"Esperanto nouns with red links in their headword lines",
"Esperanto terms borrowed from English",
"Esperanto terms derived from English",
"Esperanto terms with IPA pronunciation",
"Pages with 18 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Esperanto/elo",
"Rhymes:Esperanto/elo/2 syllables",
"eo:Alcoholic beverages"
],
"glosses": [
"ale"
],
"links": [
[
"ale",
"ale"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈelo/"
},
{
"rhymes": "-elo"
}
],
"word": "elo"
}
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms derived from Proto-Finnic",
"Finnish terms derived from Sami languages",
"Finnish terms inherited from Proto-Finnic",
"Finnish terms suffixed with -o",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish valo-type nominals",
"Pages with 18 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/elo",
"Rhymes:Finnish/elo/2 syllables"
],
"derived": [
{
"tags": [
"adjective"
],
"word": "eloisa"
},
{
"tags": [
"adjective"
],
"word": "elollinen"
},
{
"tags": [
"adjective"
],
"word": "eloton"
},
{
"tags": [
"proper-noun"
],
"word": "Elo"
},
{
"tags": [
"proper-noun"
],
"word": "Elonen"
},
{
"tags": [
"verb"
],
"word": "elostella"
},
{
"tags": [
"verb"
],
"word": "elostua"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "elohiiri"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "elohopea"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "elojuhla"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "Elokapina"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "elokaura"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "elokehä"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "elokirva"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "elokuu"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "elokuva"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "Elomaa"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "Elomäki"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "elonhenki"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "elonkehä"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "elonkipinä"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "elonkirjo"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "elonkorjaaja"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "elonkorjuu"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "elonleikkaaja"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "elonleikkuukone"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "elonmerkki"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "elonpäivä"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "elonretki"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "elontaival"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "eloonjääminen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "eloonjäänyt"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "elopaino"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "elopelto"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "eloperäinen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "Eloranta"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "elosalama"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "elotuli"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "Elovaara"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "elovalkea"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "elovehnä"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "elovirna"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "Elovirta"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "eloyhteisö"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "hiljaiselo"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "ihmiselo"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "kellujaelosto"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "rinnakkainelo"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "rinnakkaiselo"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "yhteiselo"
}
],
"etymology_number": 1,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "life"
},
"expansion": "",
"name": "etymid"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*elo"
},
"expansion": "Proto-Finnic *elo",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "et",
"2": "elu"
},
"expansion": "Estonian elu",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "krl",
"2": "elo"
},
"expansion": "Karelian elo",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "liv",
"2": "jel"
},
"expansion": "Livonian jel",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "vep",
"2": "elo"
},
"expansion": "Veps elo",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "vot",
"2": "elo"
},
"expansion": "Votic elo",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "elää",
"3": "o",
"t1": "to live"
},
"expansion": "elää (“to live”) + -o",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *elo (compare Estonian elu, Karelian elo, Livonian jel, Veps elo, Votic elo), equivalent to elää (“to live”) + -o.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "elo",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elo",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elon",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "elolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "elolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "elona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eloiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "elotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eloni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "elooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "elollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "elolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "elonani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "elokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eloikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "elottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "elosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "elollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "elollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "elonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eloiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "elottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "elomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "elollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "elollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "elonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eloiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "elottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "elonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elonne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "elollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "elollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "elonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eloiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "elottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "elonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "elossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "elostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "elollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "elollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "elolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "elollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "elonaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "elonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "elokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eloksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eloikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eloiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "elottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "elottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "elo",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "elo",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "el",
"2": "",
"3": "",
"4": "o",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish poetic terms"
],
"glosses": [
"life, living"
],
"links": [
[
"life",
"life"
],
[
"living",
"living"
]
],
"raw_glosses": [
"(chiefly poetic) life, living"
],
"synonyms": [
{
"word": "elämä"
}
],
"tags": [
"poetic"
]
},
{
"glosses": [
"life, liveliness, vitality"
],
"links": [
[
"life",
"life"
],
[
"liveliness",
"liveliness"
],
[
"vitality",
"vitality"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "eloisuus"
}
]
},
{
"glosses": [
"ripe grain, crop"
],
"links": [
[
"ripe",
"ripe"
],
[
"grain",
"grain"
],
[
"crop",
"crop"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈelo/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞lo̞]"
},
{
"rhymes": "-elo"
}
],
"word": "elo"
}
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms derived from Sami languages",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish valo-type nominals",
"Pages with 18 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/elo",
"Rhymes:Finnish/elo/2 syllables"
],
"etymology_number": 2,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "month"
},
"expansion": "",
"name": "etymid"
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "elo",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "elo",
"name": "fi-noun"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"extra": "August",
"word": "elokuu"
}
],
"categories": [
"Finnish abbreviations"
],
"glosses": [
"abbreviation of elokuu (“August”)"
],
"links": [
[
"elokuu",
"elokuu#Finnish"
]
],
"tags": [
"abbreviation",
"alt-of"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈelo/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞lo̞]"
},
{
"rhymes": "-elo"
}
],
"word": "elo"
}
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms derived from Sami languages",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish valo-type nominals",
"Pages with 18 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/elo",
"Rhymes:Finnish/elo/2 syllables"
],
"derived": [
{
"sense": "compounds",
"word": "poroelo"
}
],
"etymology_number": 3,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "herd"
},
"expansion": "",
"name": "etymid"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "smi"
},
"expansion": "Sami",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From a Sami language.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "elo",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elo",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elon",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "elolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "elolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "elona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eloiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "elotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eloni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "elooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "elollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "elolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "elonani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "elokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eloikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "elottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "elosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "elollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "elollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "elonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eloiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "elottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "elomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "elollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "elollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "elonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eloiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "elottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "elonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elonne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "elollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "elollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "elonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eloiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "elottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "elonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "elossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "elostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "elollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "elollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "elolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "elollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "elonaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "elonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "elokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eloksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eloikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eloiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "elottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "elottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "elo",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "elo",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "el",
"2": "",
"3": "",
"4": "o",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"a large herd of reindeer, often thousands of reindeer"
],
"links": [
[
"large",
"large"
],
[
"herd",
"herd"
],
[
"reindeer",
"reindeer"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈelo/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞lo̞]"
},
{
"rhymes": "-elo"
}
],
"word": "elo"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "gl",
"2": "roa-opt",
"3": "*ãelo"
},
"expansion": "Old Galician-Portuguese *ãelo",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "gl",
"2": "la",
"3": "anellus"
},
"expansion": "Latin anellus",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Old Galician-Portuguese *ãelo, from Latin anellus. Doublet of anel, a borrowing from Occitan.",
"forms": [
{
"form": "elos",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "m"
},
"expansion": "elo m (plural elos)",
"name": "gl-noun"
}
],
"lang": "Galician",
"lang_code": "gl",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Galician countable nouns",
"Galician entries with incorrect language header",
"Galician lemmas",
"Galician masculine nouns",
"Galician nouns",
"Galician terms derived from Latin",
"Galician terms derived from Old Galician-Portuguese",
"Galician terms inherited from Latin",
"Galician terms inherited from Old Galician-Portuguese",
"Pages with 18 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"chain link"
],
"links": [
[
"chain",
"chain"
],
[
"link",
"link"
]
],
"tags": [
"masculine"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɛlo̝/"
}
],
"word": "elo"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "id",
"2": "nan-hbl",
"3": "汝",
"tr": "lú"
},
"expansion": "Hokkien 汝 (lú)",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From Hokkien 汝 (lú).",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "id",
"2": "pronoun"
},
"expansion": "elo",
"name": "head"
}
],
"lang": "Indonesian",
"lang_code": "id",
"pos": "pron",
"senses": [
{
"categories": [
"Indonesian entries with incorrect language header",
"Indonesian lemmas",
"Indonesian pronouns",
"Indonesian slang",
"Indonesian terms derived from Hokkien",
"Jakarta Indonesian",
"Pages with 18 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"Second-person singular pronoun: you, your, yours"
],
"links": [
[
"you",
"you"
],
[
"your",
"your"
],
[
"yours",
"yours"
]
],
"raw_glosses": [
"(Jakarta, slang) Second-person singular pronoun: you, your, yours"
],
"tags": [
"Jakarta",
"slang"
]
}
],
"synonyms": [
{
"raw_tags": [
"used by Muslim community"
],
"tags": [
"informal",
"mainly"
],
"word": "anta"
},
{
"raw_tags": [
"used by Muslim community"
],
"tags": [
"informal",
"mainly"
],
"word": "antum"
},
{
"english": "East Java",
"tags": [
"slang"
],
"translation": "East Java",
"word": "coen"
},
{
"raw_tags": [
"used by Betawi ethnic group"
],
"tags": [
"informal",
"mainly"
],
"word": "ente"
},
{
"tags": [
"intimate"
],
"word": "kamu"
},
{
"word": "ko"
},
{
"english": "Java",
"tags": [
"informal"
],
"translation": "Java",
"word": "kowe"
},
{
"word": "kon"
},
{
"english": "East Java",
"tags": [
"colloquial"
],
"translation": "East Java",
"word": "koen"
},
{
"word": "lu"
},
{
"word": "lo"
},
{
"word": "loe"
},
{
"raw_tags": [
"used by Betawi ethnic group"
],
"tags": [
"informal",
"mainly"
],
"word": "elu"
},
{
"word": "mika"
},
{
"english": "Eastern Sumatra",
"tags": [
"informal"
],
"translation": "Eastern Sumatra",
"word": "mike"
}
],
"word": "elo"
}
{
"derived": [
{
"word": "elohiiri"
},
{
"word": "elohoone"
},
{
"word": "elokas"
},
{
"word": "elopaikka"
},
{
"word": "elosooni"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*elo"
},
"expansion": "Proto-Finnic *elo",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "ellää",
"3": "-o",
"id2": "deverbal",
"t1": "to live"
},
"expansion": "ellää (“to live”) + -o",
"name": "suffix"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "elo"
},
"expansion": "Finnish elo",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "et",
"2": "elu"
},
"expansion": "Estonian elu",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *elo, equivalent to ellää (“to live”) + -o. Cognates include Finnish elo and Estonian elu.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "izh-decl/koivu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "4/koivu",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "elo",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elloin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elloa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elloo",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "elloi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloihe",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "elos",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elois",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive"
]
},
{
"form": "elolois",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive"
]
},
{
"form": "elost",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloist",
"source": "declension",
"tags": [
"elative"
]
},
{
"form": "eloloist",
"source": "declension",
"tags": [
"elative"
]
},
{
"form": "elolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative"
]
},
{
"form": "eloloille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative"
]
},
{
"form": "elol",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloil",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive"
]
},
{
"form": "eloloil",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive"
]
},
{
"form": "elolt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloilt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative"
]
},
{
"form": "eloloilt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative"
]
},
{
"form": "eloks",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eloiks",
"source": "declension",
"tags": [
"translative"
]
},
{
"form": "eloloiks",
"source": "declension",
"tags": [
"translative"
]
},
{
"form": "elonna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "elloon",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloinna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "eloloinna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "elloin",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "eloloin",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "elont",
"source": "declension",
"tags": [
"exessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloint",
"source": "declension",
"tags": [
"exessive"
]
},
{
"form": "eloloint",
"source": "declension",
"tags": [
"exessive"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "noun"
},
"expansion": "elo",
"name": "head"
}
],
"hyphenation": [
"e‧lo"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"e‧lo"
]
}
],
"lang": "Ingrian",
"lang_code": "izh",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Ingrian entries with incorrect language header",
"Ingrian lemmas",
"Ingrian nouns",
"Ingrian terms derived from Proto-Finnic",
"Ingrian terms inherited from Proto-Finnic",
"Ingrian terms suffixed with -o (deverbal)",
"Ingrian terms with IPA pronunciation",
"Ingrian terms with quotations",
"Pages with 18 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Ingrian/elo",
"Rhymes:Ingrian/elo/2 syllables",
"izh:Biology"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
36,
41
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
35,
39
]
],
"english": "Because they want\nto try out a new life.",
"ref": "1936, D. I. Efimov, Lukukirja: Inkeroisia alkușkouluja vart (ensimäine osa), Leningrad: Riikin Ucebno-pedagogiceskoi Izdateljstva, page 3:",
"text": "Senen peräst, jot höö tahtoot\nuutta elloa oppia.",
"translation": "Because they want\nto try out a new life.",
"type": "quotation"
}
],
"glosses": [
"life"
],
"links": [
[
"life",
"life"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈelo/",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "[ˈe̞ɫo̞ˑ]",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "/ˈelo/",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"ipa": "[ˈe̞ɫo̞ˑ]",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"ipa": "/ˈelo/",
"tags": [
"Hevaha"
]
},
{
"ipa": "[ˈe̞ɫo̞ˑ]",
"tags": [
"Hevaha"
]
},
{
"rhymes": "-elo"
}
],
"synonyms": [
{
"word": "elämä"
}
],
"word": "elo"
}
{
"categories": [
"Karelian entries with incorrect language header",
"Karelian lemmas",
"Karelian nouns",
"Karelian terms derived from Proto-Finnic",
"Karelian terms inherited from Proto-Finnic",
"Pages with 18 entries",
"Pages with entries"
],
"derived": [
{
"word": "elokuu"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "krl",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*elo"
},
"expansion": "Proto-Finnic *elo",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "elo"
},
"expansion": "Finnish elo",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "et",
"2": "elu"
},
"expansion": "Estonian elu",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *elo. Cognate with Finnish elo and Estonian elu.",
"forms": [
{
"form": "elon",
"tags": [
"genitive"
]
},
{
"form": "eluo",
"tags": [
"partitive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "krl-decl-V/tyttö",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/tyttö",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "elo",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative"
]
},
{
"form": "elon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive"
]
},
{
"form": "eluo",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive"
]
},
{
"form": "eloh",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloih",
"source": "declension",
"tags": [
"illative"
]
},
{
"form": "elošša",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive"
]
},
{
"form": "elošta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative"
]
},
{
"form": "elolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive"
]
},
{
"form": "elolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative"
]
},
{
"form": "elokši",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eloloiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"translative"
]
},
{
"form": "elona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloineh",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "elotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"prolative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "krl-decl-T/tyttö",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/tyttö no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "elo",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative"
]
},
{
"form": "elon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive"
]
},
{
"form": "eluo",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloida",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive"
]
},
{
"form": "eloh",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloih",
"source": "declension",
"tags": [
"illative"
]
},
{
"form": "elošša",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive"
]
},
{
"form": "elošta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative"
]
},
{
"form": "elolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive"
]
},
{
"form": "elolda",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloilda",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative"
]
},
{
"form": "elokši",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eloloiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"translative"
]
},
{
"form": "elona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "elonke",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloinke",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "elotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive"
]
},
{
"form": "eločči",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"prolative"
]
},
{
"form": "eloloičči",
"source": "declension",
"tags": [
"prolative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "krl-decl-poss",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eloni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"possessive"
]
},
{
"form": "eloš",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "eloh",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "krl",
"10": "",
"11": "",
"12": "",
"2": "nouns",
"3": "genitive",
"4": "elon",
"5": "",
"6": "",
"7": "partitive",
"8": "eluo",
"9": "",
"cat2": "",
"f1request": "1",
"f3request": "1",
"head": ""
},
"expansion": "elo (genitive elon, partitive eluo)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "elon",
"2": "eluo"
},
"expansion": "elo (genitive elon, partitive eluo)",
"name": "krl-noun"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"e",
"lo"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "l",
"2": "l"
},
"name": "krl-decl-V/tyttö"
},
{
"args": {
"1": "elo",
"10": "elona",
"11": "-",
"12": "elotta",
"13": "-",
"14": "elot",
"15": "elojen",
"16": "eloja",
"17": "eloloih",
"18": "eloloissa",
"19": "eloloista",
"2": "elon",
"20": "eloloilla",
"21": "eloloilta",
"22": "eloloiksi",
"23": "eloloina",
"24": "eloloineh",
"25": "eloloitta",
"26": "-",
"27": "eloloin",
"3": "eluo",
"4": "eloh",
"5": "elošša",
"6": "elošta",
"7": "elolla",
"8": "elolta",
"9": "elokši",
"d": "V",
"type": "type 1/<i class=\"Latn mention\" lang=\"krl\">tyttö</i>, no gradation"
},
"name": "krl-decl-table"
},
{
"args": {
"1": "l",
"2": "l"
},
"name": "krl-decl-T/tyttö"
},
{
"args": {
"1": "elo",
"10": "elona",
"11": "elonke",
"12": "elotta",
"13": "eločči",
"14": "elot",
"15": "eloloin",
"16": "eloloida",
"17": "eloloih",
"18": "eloloissa",
"19": "eloloista",
"2": "elon",
"20": "eloloilla",
"21": "eloloilda",
"22": "eloloiksi",
"23": "eloloina",
"24": "eloloinke",
"25": "eloloitta",
"26": "eloloičči",
"27": "eloloin",
"3": "eluo",
"4": "eloh",
"5": "elošša",
"6": "elošta",
"7": "elolla",
"8": "elolda",
"9": "elokši",
"d": "T",
"type": "type 1/<i class=\"Latn mention\" lang=\"krl\">tyttö</i> no gradation"
},
"name": "krl-decl-table"
},
{
"args": {},
"name": "krl-decl-poss"
}
],
"lang": "Karelian",
"lang_code": "krl",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"goods, property"
],
"links": [
[
"goods",
"goods"
],
[
"property",
"property"
]
]
},
{
"categories": [
"North Karelian"
],
"glosses": [
"life"
],
"links": [
[
"life",
"life"
]
],
"qualifier": "North Karelian",
"raw_glosses": [
"(North Karelian) life"
]
},
{
"categories": [
"North Karelian"
],
"glosses": [
"crops"
],
"links": [
[
"crops",
"crops"
]
],
"qualifier": "North Karelian",
"raw_glosses": [
"(North Karelian) crops"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈelo/"
}
],
"word": "elo"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "olo",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*elo"
},
"expansion": "Proto-Finnic *elo",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "olo",
"2": "eliä",
"3": "o",
"t1": "to live"
},
"expansion": "eliä (“to live”) + -o",
"name": "suffix"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "elo"
},
"expansion": "Finnish elo",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "et",
"2": "elu"
},
"expansion": "Estonian elu",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *elo, equivalent to eliä (“to live”) + -o. Cognate with Finnish elo and Estonian elu.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "olo-decl/ruado",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "elo",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative"
]
},
{
"form": "elon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive"
]
},
{
"form": "eluo",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive"
]
},
{
"form": "eloh",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloih",
"source": "declension",
"tags": [
"illative"
]
},
{
"form": "elos",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elolois",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive"
]
},
{
"form": "elospäi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloispäi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative"
]
},
{
"form": "elole",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloile",
"source": "declension",
"tags": [
"allative"
]
},
{
"form": "elol",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloil",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive"
]
},
{
"form": "elolpäi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloilpäi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative"
]
},
{
"form": "elokse",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eloloikse",
"source": "declension",
"tags": [
"translative"
]
},
{
"form": "elonnu",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloinnu",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "elottah",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloittah",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive"
]
},
{
"form": "elonke",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloloinke",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "eloloin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive"
]
},
{
"form": "eloči",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"prolative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "olo",
"2": "noun"
},
"expansion": "elo",
"name": "head"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"e",
"lo"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "elo",
"10": "elokse",
"11": "elonnu",
"12": "elottah",
"13": "elonke",
"14": "eloči",
"15": "elot",
"16": "eloloin",
"17": "eloloi",
"18": "eloloih",
"19": "elolois",
"2": "elon",
"20": "eloloispäi",
"21": "eloloile",
"22": "eloloil",
"23": "eloloilpäi",
"24": "eloloikse",
"25": "eloloinnu",
"26": "eloloittah",
"27": "eloloinke",
"28": "eloloin",
"3": "eluo",
"4": "eloh",
"5": "elos",
"6": "elospäi",
"7": "elole",
"8": "elol",
"9": "elolpäi",
"type": "Type 8/<i class=\"Latn mention\" lang=\"olo\">ruado</i>, no gradation"
},
"name": "olo-decl"
}
],
"lang": "Livvi",
"lang_code": "olo",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Livvi entries with incorrect language header",
"Livvi lemmas",
"Livvi nouns",
"Livvi terms derived from Proto-Finnic",
"Livvi terms inherited from Proto-Finnic",
"Livvi terms suffixed with -o",
"Pages with 18 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Livvi/elo",
"Rhymes:Livvi/elo/2 syllables"
],
"glosses": [
"life"
],
"links": [
[
"life",
"life"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈelo/"
},
{
"rhymes": "-elo"
}
],
"word": "elo"
}
{
"categories": [
"Luxembourgish adverbs",
"Luxembourgish entries with incorrect language header",
"Luxembourgish lemmas",
"Luxembourgish terms derived from Middle High German",
"Luxembourgish terms inherited from Middle High German",
"Pages with 18 entries",
"Pages with entries"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "lb",
"2": "gmh",
"3": "aldā",
"t": "right there"
},
"expansion": "Middle High German aldā (“right there”)",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "nl",
"2": "aldaar"
},
"expansion": "Dutch aldaar",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "de",
"2": "allda"
},
"expansion": "German allda",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Middle High German aldā (“right there”), from al + dā (Luxembourgish all + do). Compare Dutch aldaar, archaic German allda.",
"forms": [
{
"form": "lo",
"tags": [
"alternative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "lb",
"2": "adverb"
},
"expansion": "elo",
"name": "head"
}
],
"lang": "Luxembourgish",
"lang_code": "lb",
"pos": "adv",
"senses": [
{
"categories": [
"Luxembourgish terms with usage examples"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
9,
12
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
18,
21
]
],
"english": "I want to go home now.",
"text": "Ech wëll elo heemgoen.",
"translation": "I want to go home now.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"now"
],
"links": [
[
"now",
"now"
]
]
},
{
"categories": [
"Luxembourgish terms with usage examples"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
4,
7
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
5,
15
]
],
"english": "This right here is a shovel.",
"text": "Dat elo ass eng Schëpp.",
"translation": "This right here is a shovel.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"right here; right there"
],
"links": [
[
"right",
"right"
],
[
"here",
"here"
],
[
"there",
"there"
]
],
"raw_glosses": [
"(now only with demonstratives) right here; right there"
],
"raw_tags": [
"with demonstratives"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/eˈlo/"
},
{
"ipa": "[əˈloː]"
},
{
"audio": "Lb-elo.ogg",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/a/a4/Lb-elo.ogg/Lb-elo.ogg.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a4/Lb-elo.ogg"
}
],
"word": "elo"
}
{
"categories": [
"Nupe entries with incorrect language header",
"Nupe lemmas",
"Nupe nouns",
"Pages with 18 entries",
"Pages with entries",
"nup:Animal body parts",
"nup:Antelopes",
"nup:Clothing",
"nup:Fruits",
"nup:Money"
],
"etymology_number": 1,
"forms": [
{
"form": "elozhì",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "nup",
"2": "noun",
"head": "elo"
},
"expansion": "elo",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "noun",
"2": "elo"
},
"expansion": "elo",
"name": "nup-pos"
},
{
"args": {
"1": "elo",
"2": "elozhì"
},
"expansion": "elo (plural elozhì)",
"name": "nup-noun"
}
],
"lang": "Nupe",
"lang_code": "nup",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Entries using missing taxonomic name (species)"
],
"glosses": [
"kob antelope (Kobus kob)"
],
"links": [
[
"kob",
"kob"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "elogi"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ē.lō/"
}
],
"word": "elo"
}
{
"categories": [
"Nupe entries with incorrect language header",
"Nupe lemmas",
"Nupe nouns",
"Pages with 18 entries",
"Pages with entries",
"nup:Animal body parts",
"nup:Antelopes",
"nup:Clothing",
"nup:Fruits",
"nup:Money"
],
"etymology_number": 2,
"forms": [
{
"form": "èlo",
"tags": [
"canonical"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "nup",
"2": "noun",
"head": "èlo"
},
"expansion": "èlo",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "noun",
"2": "èlo"
},
"expansion": "èlo",
"name": "nup-pos"
},
{
"args": {
"1": "èlo"
},
"expansion": "èlo",
"name": "nup-noun"
}
],
"lang": "Nupe",
"lang_code": "nup",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"trunk (of an elephant)"
],
"links": [
[
"trunk",
"trunk"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/è.lō/"
}
],
"word": "elo"
}
{
"categories": [
"Nupe entries with incorrect language header",
"Nupe lemmas",
"Nupe nouns",
"Pages with 18 entries",
"Pages with entries",
"nup:Animal body parts",
"nup:Antelopes",
"nup:Clothing",
"nup:Fruits",
"nup:Money"
],
"derived": [
{
"english": "locust bean tree",
"translation": "locust bean tree",
"word": "lon̄ci"
}
],
"etymology_number": 3,
"forms": [
{
"form": "elozhì",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "nup",
"2": "noun",
"head": "elo"
},
"expansion": "elo",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "noun",
"2": "elo"
},
"expansion": "elo",
"name": "nup-pos"
},
{
"args": {
"1": "elo",
"2": "elozhì"
},
"expansion": "elo (plural elozhì)",
"name": "nup-noun"
}
],
"lang": "Nupe",
"lang_code": "nup",
"pos": "noun",
"related": [
{
"english": "empty locust fruit pods",
"translation": "empty locust fruit pods",
"word": "lòǹgòrò"
},
{
"english": "fermented locust bean paste",
"translation": "fermented locust bean paste",
"word": "kúlà"
}
],
"senses": [
{
"glosses": [
"locust bean fruit (Parkia biglobosa)"
],
"links": [
[
"locust bean",
"locust bean"
],
[
"Parkia biglobosa",
"Parkia biglobosa#Translingual"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ē.lō/"
}
],
"word": "elo"
}
{
"categories": [
"Nupe entries with incorrect language header",
"Nupe lemmas",
"Nupe nouns",
"Pages with 18 entries",
"Pages with entries",
"nup:Animal body parts",
"nup:Antelopes",
"nup:Clothing",
"nup:Fruits",
"nup:Money"
],
"etymology_number": 4,
"forms": [
{
"form": "èlò",
"tags": [
"canonical"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "nup",
"2": "noun",
"head": "èlò"
},
"expansion": "èlò",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "noun",
"2": "èlò"
},
"expansion": "èlò",
"name": "nup-pos"
},
{
"args": {
"1": "èlò"
},
"expansion": "èlò",
"name": "nup-noun"
}
],
"lang": "Nupe",
"lang_code": "nup",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"debt; credit"
],
"links": [
[
"debt",
"debt"
],
[
"credit",
"credit"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "gbàtà"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/è.lò/"
}
],
"word": "elo"
}
{
"categories": [
"Nupe entries with incorrect language header",
"Nupe lemmas",
"Nupe nouns",
"Pages with 18 entries",
"Pages with entries",
"nup:Animal body parts",
"nup:Antelopes",
"nup:Clothing",
"nup:Fruits",
"nup:Money"
],
"etymology_number": 5,
"forms": [
{
"form": "èló",
"tags": [
"canonical"
]
},
{
"form": "èlózhì",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "nup",
"2": "noun",
"head": "èló"
},
"expansion": "èló",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "noun",
"2": "èló"
},
"expansion": "èló",
"name": "nup-pos"
},
{
"args": {
"1": "èló",
"2": "èlózhì"
},
"expansion": "èló (plural èlózhì)",
"name": "nup-noun"
}
],
"lang": "Nupe",
"lang_code": "nup",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"slate; tablet (for writing)"
],
"links": [
[
"slate",
"slate"
],
[
"tablet",
"tablet"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/è.ló/"
}
],
"word": "elo"
}
{
"categories": [
"Nupe entries with incorrect language header",
"Nupe lemmas",
"Nupe nouns",
"Pages with 18 entries",
"Pages with entries",
"nup:Animal body parts",
"nup:Antelopes",
"nup:Clothing",
"nup:Fruits",
"nup:Money"
],
"etymology_number": 6,
"forms": [
{
"form": "èló",
"tags": [
"canonical"
]
},
{
"form": "èlózhì",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "nup",
"2": "noun",
"head": "èló"
},
"expansion": "èló",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "noun",
"2": "èló"
},
"expansion": "èló",
"name": "nup-pos"
},
{
"args": {
"1": "èló",
"2": "èlózhì"
},
"expansion": "èló (plural èlózhì)",
"name": "nup-noun"
}
],
"lang": "Nupe",
"lang_code": "nup",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"gore; gusset (in clothing)"
],
"links": [
[
"gore",
"gore"
],
[
"gusset",
"gusset"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/è.ló/"
}
],
"word": "elo"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "pl",
"2": "en",
"3": "hello"
},
"expansion": "Borrowed from English hello",
"name": "bor+"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from English hello. It is said to have been either coined or popularised by a Polish hip-hop group Molesta Ewenement in the mid-late 1990s.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "pl",
"2": "interjection"
},
"expansion": "elo",
"name": "head"
}
],
"hyphenation": [
"e‧lo"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"e‧lo"
]
}
],
"lang": "Polish",
"lang_code": "pl",
"pos": "intj",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 18 entries",
"Pages with entries",
"Polish 2-syllable words",
"Polish entries with incorrect language header",
"Polish greetings",
"Polish interjections",
"Polish lemmas",
"Polish slang",
"Polish terms borrowed from English",
"Polish terms derived from English",
"Polish terms with IPA pronunciation",
"Polish terms with audio pronunciation",
"Polish terms with homophones",
"Rhymes:Polish/ɛlɔ",
"Rhymes:Polish/ɛlɔ/2 syllables"
],
"glosses": [
"hi"
],
"links": [
[
"hi",
"hi"
]
],
"raw_glosses": [
"(slang) hi"
],
"synonyms": [
{
"word": "cześć"
},
{
"word": "hej"
},
{
"word": "siema"
}
],
"tags": [
"slang"
],
"wikipedia": [
"Polskie Radio",
"pl:Molesta Ewenement"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɛ.lɔ/"
},
{
"rhymes": "-ɛlɔ"
},
{
"homophone": "Elo"
}
],
"word": "elo"
}
{
"categories": [
"Pages with 18 entries",
"Pages with entries",
"Portuguese 2-syllable words",
"Portuguese countable nouns",
"Portuguese doublets",
"Portuguese entries with incorrect language header",
"Portuguese lemmas",
"Portuguese masculine nouns",
"Portuguese nouns",
"Portuguese pronouns",
"Portuguese terms derived from Latin",
"Portuguese terms derived from Old Galician-Portuguese",
"Portuguese terms derived from Proto-Indo-European",
"Portuguese terms inherited from Latin",
"Portuguese terms inherited from Old Galician-Portuguese",
"Portuguese terms with IPA pronunciation"
],
"etymology_number": 1,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "pt",
"2": "roa-opt",
"3": "",
"4": "*ãelo"
},
"expansion": "Old Galician-Portuguese *ãelo",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "pt",
"2": "la",
"3": "ānellus"
},
"expansion": "Latin ānellus",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "pt",
"2": "ine-pro",
"3": "*h₁eh₂no-",
"4": "",
"5": "ring"
},
"expansion": "Proto-Indo-European *h₁eh₂no- (“ring”)",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "doublet"
},
"expansion": "doublet",
"name": "glossary"
},
{
"args": {
"1": "pt",
"2": "anel",
"notext": "1"
},
"expansion": "anel",
"name": "doublet"
}
],
"etymology_text": "From Old Galician-Portuguese *ãelo, from Latin ānellus, diminutive of anus, from Proto-Indo-European *h₁eh₂no- (“ring”). See also the doublet anel, borrowed from Occitan.",
"forms": [
{
"form": "elos",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "m"
},
"expansion": "elo m (plural elos)",
"name": "pt-noun"
}
],
"lang": "Portuguese",
"lang_code": "pt",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Portuguese terms with quotations",
"Requests for date"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
10,
13
],
[
37,
40
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
13,
17
]
],
"english": "To love is a link\n between the blue /\nand the yellow",
"ref": "(Can we date this quote?), Paulo Leminski, (Please provide the book title or journal name):",
"text": "Amar é um elo\n entre o azul\n e o amarelo",
"translation": "To love is a link\n between the blue /\nand the yellow",
"type": "quotation"
}
],
"glosses": [
"link"
],
"links": [
[
"link",
"link"
]
],
"tags": [
"masculine"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɛ.lu/"
}
],
"word": "elo"
}
{
"categories": [
"Pages with 18 entries",
"Pages with entries",
"Portuguese 2-syllable words",
"Portuguese entries with incorrect language header",
"Portuguese lemmas",
"Portuguese pronouns",
"Portuguese terms with IPA pronunciation"
],
"etymology_number": 2,
"forms": [
{
"form": "elos",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "êlu",
"tags": [
"alternative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"pl": "elos"
},
"expansion": "elo (plural elos)",
"name": "pt-pron"
}
],
"lang": "Portuguese",
"lang_code": "pt",
"pos": "pron",
"senses": [
{
"categories": [
"Portuguese gender-neutral terms",
"Portuguese informal terms",
"Portuguese neologisms",
"Portuguese terms with quotations"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
69,
72
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
60,
63
]
],
"english": "[…] systems that use different pronouns, - mainly ile, ili, elo and elu. […]",
"ref": "2021 March 17, André Fischer, “Linguagem neutra [Neutral language]”, in Manual ampliado de linguagem inclusiva [Extended inclusive language manual], Matrix Editora:",
"text": "[…] sistemas que usam diferentes pronomes - principalmente ile, ili, elo e elu. […]",
"translation": "[…] systems that use different pronouns, - mainly ile, ili, elo and elu. […]",
"type": "quotation"
}
],
"glosses": [
"they, them (singular) (a gender-neutral or genderqueer singular third-person personal pronoun)"
],
"links": [
[
"they",
"they"
],
[
"them",
"them"
],
[
"gender-neutral",
"gender-neutral#English"
],
[
"genderqueer",
"genderqueer#English"
]
],
"raw_glosses": [
"(gender-neutral, neologism, informal) they, them (singular) (a gender-neutral or genderqueer singular third-person personal pronoun)"
],
"tags": [
"gender-neutral",
"informal",
"neologism"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈe.lu/"
}
],
"word": "elo"
}
{
"categories": [
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Proto-Finnic entries with incorrect language header",
"Proto-Finnic lemmas",
"Proto-Finnic nominals by type/rounded",
"Proto-Finnic nouns",
"Proto-Finnic terms suffixed with *-o"
],
"descendants": [
{
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"word": "elu"
},
{
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"word": "elo"
},
{
"lang": "Ingrian",
"lang_code": "izh",
"word": "elo"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "North Karelian",
"lang_code": "krl",
"word": "elo"
},
{
"lang": "South Karelian",
"lang_code": "krl",
"word": "elo"
}
],
"lang": "Karelian",
"lang_code": "krl"
},
{
"lang": "Livonian",
"lang_code": "liv",
"word": "je’l"
},
{
"lang": "Livvi",
"lang_code": "olo",
"word": "elo"
},
{
"lang": "Ludian",
"lang_code": "lud",
"word": "elo"
},
{
"lang": "Veps",
"lang_code": "vep",
"word": "elo"
},
{
"lang": "Võro",
"lang_code": "vro",
"word": "elo"
},
{
"lang": "Votic",
"lang_code": "vot",
"word": "elo"
},
{
"lang": "Proto-Samic",
"lang_code": "smi-pro",
"raw_tags": [
"borrowed",
"uncertain"
],
"word": "*ealō"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "urj-fin-pro",
"2": "*elädäk",
"3": "*-o",
"t1": "to live"
},
"expansion": "*elädäk (“to live”) + *-o",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "From *elädäk (“to live”) + *-o.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "urj-fin-decl",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "elo",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elot",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elon",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "elot",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "elon",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elodën",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloidën",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloda",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloida",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elossa",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "elohna",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloissa",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloihna",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elosta",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloista",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "elohën",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloihën",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "elolla",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloilla",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elolta",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloilta",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "elolën",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "elolëk",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloilën",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloilëk",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "elona",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloina",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloksi",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eloiksi",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "elon",
"source": "inflection",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloin",
"source": "inflection",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "elonëk",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloinëk",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "elotta",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloitta",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "elo"
},
"name": "urj-fin-decl"
}
],
"lang": "Proto-Finnic",
"lang_code": "urj-fin-pro",
"original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/elo",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"life"
],
"links": [
[
"life",
"life"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "*elämä"
}
],
"tags": [
"reconstruction"
]
},
{
"glosses": [
"possessions, goods"
],
"links": [
[
"possession",
"possession"
],
[
"good",
"good"
]
],
"tags": [
"reconstruction"
]
},
{
"glosses": [
"house"
],
"links": [
[
"house",
"house"
]
],
"tags": [
"reconstruction"
]
}
],
"word": "elo"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "Latn"
},
"expansion": "Latn",
"name": "mul-symbol/script"
},
{
"args": {
"1": "mul",
"10": "",
"2": "symbol",
"3": "",
"4": "",
"5": "or",
"6": "",
"7": "or",
"8": "",
"9": "or",
"cat2": "",
"f1lang": "en",
"f1nolink": "",
"f2lang": "en",
"f2nolink": "",
"f3lang": "en",
"f3nolink": "",
"f4lang": "en",
"f4nolink": "",
"head": "",
"head2": "",
"head3": "",
"head4": "",
"image": "",
"nolinkhead": "",
"sc": "Latn",
"sort": ""
},
"expansion": "elo",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "elo",
"name": "mul-symbol"
}
],
"lang": "Translingual",
"lang_code": "mul",
"pos": "symbol",
"related": [
{
"word": "Wiktionary’s coverage of El Molo terms"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
"ISO 639-3",
"Pages with 18 entries",
"Pages with entries",
"Translingual entries with incorrect language header",
"Translingual lemmas",
"Translingual symbols",
"Translingual terms with redundant script codes"
],
"glosses": [
"ISO 639-3 language code for El Molo."
],
"links": [
[
"language code",
"language code"
]
],
"qualifier": "international standards",
"raw_glosses": [
"(international standards) ISO 639-3 language code for El Molo."
]
}
],
"word": "elo"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "vec",
"2": "la",
"3": "ille"
},
"expansion": "Latin ille",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "it",
"2": "egli"
},
"expansion": "Italian egli",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Latin ille or illum. Compare Italian egli.",
"forms": [
{
"form": "eło",
"tags": [
"alternative"
]
},
{
"form": "éło",
"tags": [
"alternative"
]
},
{
"form": "élo",
"tags": [
"alternative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "vec",
"2": "pronoun"
},
"expansion": "elo",
"name": "head"
}
],
"lang": "Venetan",
"lang_code": "vec",
"pos": "pron",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 18 entries",
"Pages with entries",
"Venetan entries with incorrect language header",
"Venetan lemmas",
"Venetan pronouns",
"Venetan terms derived from Latin",
"Venetan terms inherited from Latin"
],
"glosses": [
"he"
],
"links": [
[
"he",
"he"
]
]
}
],
"word": "elo"
}
{
"derived": [
{
"word": "eloku"
},
{
"word": "elonaigaine"
},
{
"word": "elonaigaks"
},
{
"word": "elonkirjutai"
},
{
"word": "elonnavedii"
},
{
"word": "elonnavedind"
},
{
"word": "elontaholine"
},
{
"word": "elonvero"
},
{
"word": "elorad"
},
{
"word": "elostarin"
},
{
"word": "elotada"
},
{
"word": "elotoimišt"
},
{
"word": "elovägi"
},
{
"word": "kodielo"
},
{
"word": "üksjaiželo"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "vep",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*elo"
},
"expansion": "Proto-Finnic *elo",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *elo.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "vep-decl-ilo",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "elo",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elod",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elon",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "elod",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "elon",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloiden",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elod",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloid",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elon",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive-instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloin",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive-instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloks",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eloikš",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "elos",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloiš",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elospäi",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloišpäi",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "elho",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloho",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloihe",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "elol",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloil",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elolpäi",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloilpäi",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "elole",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloile",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "elota",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloita",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "elonke",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloidenke",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "elodme",
"source": "inflection",
"tags": [
"prolative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloidme",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"prolative"
]
},
{
"form": "elonno",
"source": "inflection",
"tags": [
"approximative",
"approximative-i",
"singular"
]
},
{
"form": "eloidenno",
"source": "inflection",
"tags": [
"approximative",
"approximative-i",
"plural"
]
},
{
"form": "elonnoks",
"source": "inflection",
"tags": [
"approximative",
"approximative-ii",
"singular"
]
},
{
"form": "eloidennoks",
"source": "inflection",
"tags": [
"approximative",
"approximative-ii",
"plural"
]
},
{
"form": "elonnopäi",
"source": "inflection",
"tags": [
"egressive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloidennopäi",
"source": "inflection",
"tags": [
"egressive",
"plural"
]
},
{
"form": "elhosai",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular",
"terminative",
"terminative-i"
]
},
{
"form": "elohosai",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular",
"terminative",
"terminative-i"
]
},
{
"form": "eloihesai",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"terminative",
"terminative-i"
]
},
{
"form": "elolesai",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular",
"terminative",
"terminative-ii"
]
},
{
"form": "eloilesai",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"terminative",
"terminative-ii"
]
},
{
"form": "elossai",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular",
"terminative",
"terminative-iii"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"terminative",
"terminative-iii"
]
},
{
"form": "elhopäi",
"source": "inflection",
"tags": [
"additive",
"additive-i",
"singular"
]
},
{
"form": "elohopäi",
"source": "inflection",
"tags": [
"additive",
"additive-i",
"singular"
]
},
{
"form": "eloihepäi",
"source": "inflection",
"tags": [
"additive",
"additive-i",
"plural"
]
},
{
"form": "elolepäi",
"source": "inflection",
"tags": [
"additive",
"additive-ii",
"singular"
]
},
{
"form": "eloilepäi",
"source": "inflection",
"tags": [
"additive",
"additive-ii",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "vep",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"head": ""
},
"expansion": "elo",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "elo",
"name": "vep-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "elo"
},
"name": "vep-decl-ilo"
}
],
"lang": "Veps",
"lang_code": "vep",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 18 entries",
"Pages with entries",
"Veps entries with incorrect language header",
"Veps ilo-type nominals",
"Veps lemmas",
"Veps nouns",
"Veps terms derived from Proto-Finnic",
"Veps terms inherited from Proto-Finnic"
],
"glosses": [
"life"
],
"links": [
[
"life",
"life"
]
]
}
],
"word": "elo"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "vot",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*elo"
},
"expansion": "Proto-Finnic *elo",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "et",
"2": "elu"
},
"expansion": "Estonian elu",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "elo"
},
"expansion": "Finnish elo",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *elo. Compare Estonian elu, Finnish elo.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "vot-decl/võrkko",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "inflection",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "II/võrkko",
"source": "inflection",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "elo",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "elod",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "elo",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "elojõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloi",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "elloa",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eloitõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloi",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ellosõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ello",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eloisõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloz",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloiz",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive"
]
},
{
"form": "elossõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloissõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative"
]
},
{
"form": "elolõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloilõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative"
]
},
{
"form": "elollõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eloillõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive"
]
},
{
"form": "eloltõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eloiltõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative"
]
},
{
"form": "elossi",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eloissi",
"source": "inflection",
"tags": [
"translative"
]
},
{
"form": "^(*)) the accusative corresponds with either the genitive",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular"
]
},
{
"form": "nominative",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "^(**)) the terminative is formed by adding the suffix -ssaa to the short illative",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular"
]
},
{
"form": "the genitive.",
"source": "inflection"
},
{
"form": "^(***)) the comitative is formed by adding the suffix -ka to the genitive.",
"source": "inflection"
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "vot",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": ""
},
"expansion": "elo",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "elo",
"name": "vot-noun"
}
],
"hyphenation": [
"e‧lo"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"e‧lo"
]
}
],
"lang": "Votic",
"lang_code": "vot",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 18 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Votic/elo",
"Rhymes:Votic/elo/2 syllables",
"Votic entries with incorrect language header",
"Votic lemmas",
"Votic nouns",
"Votic terms derived from Proto-Finnic",
"Votic terms inherited from Proto-Finnic",
"Votic terms with IPA pronunciation",
"Votic võrkko-type nominals"
],
"glosses": [
"life"
],
"links": [
[
"life",
"life"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "eläme"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈelo/",
"note": "Luutsa, Liivtšülä"
},
{
"ipa": "[ˈeɫo]",
"note": "Luutsa, Liivtšülä"
},
{
"ipa": "/ˈelo/",
"note": "Jõgõperä"
},
{
"ipa": "[ˈeɫo]",
"note": "Jõgõperä"
},
{
"rhymes": "-elo"
}
],
"word": "elo"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "elo",
"name": "cy-verb form"
}
],
"lang": "Welsh",
"lang_code": "cy",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 18 entries",
"Pages with entries",
"Welsh entries with incorrect language header",
"Welsh literary terms",
"Welsh non-lemma forms",
"Welsh verb forms"
],
"form_of": [
{
"word": "mynd"
}
],
"glosses": [
"third-person singular present subjunctive of mynd"
],
"links": [
[
"mynd",
"mynd#Welsh"
]
],
"raw_glosses": [
"(literary) third-person singular present subjunctive of mynd"
],
"tags": [
"form-of",
"literary",
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɛlɔ/",
"tags": [
"North-Wales"
]
},
{
"ipa": "/ˈeːlɔ/",
"tags": [
"South-Wales"
]
},
{
"ipa": "/ˈɛlɔ/",
"tags": [
"South-Wales"
]
}
],
"synonyms": [
{
"word": "êl"
}
],
"word": "elo"
}
{
"forms": [
{
"form": "êlo",
"tags": [
"canonical"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "xh",
"2": "pronoun",
"cat2": "demonstrative pronouns",
"head": "êlo"
},
"expansion": "êlo",
"name": "head"
}
],
"lang": "Xhosa",
"lang_code": "xh",
"pos": "pron",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 18 entries",
"Pages with entries",
"Xhosa demonstrative pronouns",
"Xhosa entries with incorrect language header",
"Xhosa lemmas",
"Xhosa pronouns"
],
"glosses": [
"that; class 5 distal demonstrative."
],
"links": [
[
"that",
"that"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[êːlo]"
}
],
"word": "elo"
}
Download raw JSONL data for elo meaning in All languages combined (93.8kB)
{
"called_from": "inflection/2530",
"msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header based on style, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Karelian]; cleaned text: ^(*)) Possessive forms are very rare for adjectives and only used in substantivised clauses., style: background: var(--wikt-palette-green-1, #e2f6e2);font-size:smaller;max-width:22em;text-align:left////NodeKind.TABLE_CELL",
"path": [
"elo"
],
"section": "Karelian",
"subsection": "noun",
"title": "elo",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/1826",
"msg": "inflection table: empty tags for the genitive.",
"path": [
"elo"
],
"section": "Votic",
"subsection": "noun",
"title": "elo",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/1826",
"msg": "inflection table: empty tags for ^(***)) the comitative is formed by adding the suffix -ka to the genitive.",
"path": [
"elo"
],
"section": "Votic",
"subsection": "noun",
"title": "elo",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.